Nowy rok - nowy początek. Wszyscy przygotowujemy plany na nadchodzący rok. To również świetny czas, aby przyjrzeć się przestrzeni wokół nas. Dokładniej przestrzeni w pokoju dziecięcym.

Zapewne wiele nowych zabawek dołączyło do kolekcji po Bożym Narodzeniu. Jest to zatem idealny czas na uporządkowanie i organizację pokoju. Organizacja zabawek to proces ciągły. Im mniej zabawek, tym będzie łatwiej.


Co zrobić z zabawkami, którymi dziecko się nie bawi?

Spróbuj poddać recyklingowi te, którymi dziecko się nie bawiło od dłuższego czasu - sprzedaj je lub rozdaj. Bądź kreatywny. Z tych, które się już do tego nie nadają możesz stworzyć coś nowego.
(Pomysły na upcycling starych zabawek na Pinterest).

Te, których trudno jest się pozbyć ze względu na duży sentyment, zapakuj do pudełka i schowaj. Spróbuj je od czasu do czasu zamieniać na inne zabawki. Będą nowe dla dziecka i ponownie je zainteresują tzw. rotacja zabawek.

Podziel zabawki według kategorii. Spójrz jaki mają rozmiar i kształt oraz jakie miejsce do przechowywania byłoby dla nich najlepsze. Nie chcesz, aby dziecko szukało małej zabawki w dużym pudełku. Zwykle dzieci po prostu wszystko wyrzucają z pudełka, a następnie stos jest zbyt przytłaczający, aby same go chciały posprzątać. Dzieci też zapominają czego szukały, zostawiają wszystko i w rezultacie nie pobawią się żadną zabawką, bo stracą zainteresowanie.


Przechowywanie zabawek w pokoju dziecięcym

Komody z szufladami lub szafki z pojemnikami doskonale nadają się do przechowywania wszystkiego osobno lub razem. Rozejrzyj się po domu i zobacz, co już masz i co można wykorzystać do przechowywania zabawek. Prawdopodobnie znajdziesz puszki, kosze, wiaderka, słoiki, torby tekstylne i inne rzeczy. Przydadzą się do przechowywania różnych zabawek, kredek i innych materiałów artystycznych, puzzli, czy zestawów klocków.
 • Pomóż maluchom, które nie potrafią jeszcze czytać, oznaczając wszystko obrazkami zamiast napisów. Jest to dobry sposób, aby nauczyć ich umieszczania wszystkiego na swoim miejscu.
(Kliknij na zdjęcie poniżej i pobierz darmowe etykiety na pudełka z zabawkami do druku).
Darmowe Etykiety na pudełka z zabawkami (niebieskie) bocianet
 • Umieść kolekcje zabawek na wystawie w pokoju (samochody, zwierzęta, figurki, lalki, książki itp.). Postaw na kreatywność. 
Uwielbiamy wszelkiego rodzaju wiszące organizery. Przejrzyste są dobre, ponieważ wydać, co jest w każdej kieszeni. Pokazują ładnie różne kolekcje, takie jak kolekcja lalek i akcesoriów lub luźnych naturalnych elementów, takich jak szyszki, kamienie, muszle, kasztany i inne.
 • Przechowuj pluszowe zabawki w huśtawkach lub półkach na ścianie lub umieścić je w dużym worku z tkaniny. Może być używany jako „beanbag”.
Organizacja zabawek pomoże również kreatywnie podzielić pokój na różne strefy, na przykład:
 • tzw. arts & crafts,
 • czytanie i nauka, gry i puzzle,
 • relaks / spanie,
 • zabawa w dom - duże zabawki, takie jak domki, kuchnie, wózki,
 • kącik gimnastyczny - strefa na podłoże do aktywnej zabawy i do zabawy wszystkimi pozostałymi zabawkami.

Świetnym rozwiązaniem, aby ułatwić segregację są zabawki o podwójnym przeznaczeniu:


 • półka z książkami = domek dla lalek,
 • stolik z pojemnikami na zabawki,
 • stół piknikowy = huśtawka,
 • tablica / domek / biurko.

Drewniany Domek Dla Lalek Cottage KidKraft 2w1 półka na książki regal
KidKraft Drewniany Stolik z 4 pojemnikami i 2 krzesełkami w gwiazdki

Sprawdź sekcje mebli na naszej stronie internetowej, lub zajrzyj na Pinterest po więcej inspiracji.

Zdecydowanie łatwiej jest pisać o ładnym, zorganizowanym domu, niż go tak utrzymywać. Marzę o ładnym i schludnym domu, ale przez większość czasu to wciąż marzenie. Jednak warto spróbować. Czasem małe rzeczy ułatwią nam życie i wyeliminują te, które codziennie nas denerwują. Życie w dobrze zorganizowanej i przyjemnie wyglądającej przestrzeni sprawi, że poczujemy się o wiele lepiej.